I v Česku někteří lidé volají po změně našeho volbeního systému poměrného zastoupení na sytém, který používají Britové a Američané - First Past The Post, nebo také známý jako systém relativní většiny. V takovém případě by naše země byla rozdělena do dvouset (v případě voleb do Poslanecké sněmovny) malých okrsků.
V každém by se volil jeden jediný kandidát. Je to podobný způsob, jako je zde běžný při volbách do Senátu, ale s tím rozdílem, že by se nekonalo žádné druhé kolo a vítězem by se stal ten kandidát, který v tomto jednom kole získal nejvíce hlasů. Což nemusí být ani polovina hlasů v okrsku. To je mimo jiné důvod, proč je tento systém velice nespravedlivý.
Krásný příklad můžeme pozorovat při nedávných legislativnách volbách ve americkém státě Virginie.
____________________________
Následující text je překlad článku The Washington Post ("A single vote leads to a rare tie for control of the Virginia legislature")
Rovnováha sil ve virginské legislativě závisela na každém hlasu při úterním sčítání, které ve Sněmovně delegátů přihrálo republikánské mandáty demoktratů. I tak zůstala kontrola dolní komory poměrně vyvážená.
Výsledkem bylo ukončení sedmnáctileté kontroly republikánů nad Sněmovnou a pravděpodobně je také donutí k vzácné spolupráci s demokraty, která v Richmondu změní politickou scénu. Bylo to vyrcholení demokratických vln posledního měsíce, které republikány připravily ve fialové* Virginii o moc.
Demokratka Shelly Simondsová vyplynula z úterního sčítání jako jasný vítěz v 94. volebním okrsku, kde připravila o křeslo republikána Davida Yanceyho. Trojčlenná komise ještě stále musí výsledky potvrdit, plánováno je to na středu.
Ze sečtených 23 215 hlasů v okrsku při úterním sčítání vedl Yancey o deset hlasů. Však o pět hodin později, po pečlivém přepočítání pod dohledem místních volebních komisařů a soudního úředníka, se Yaneyho náskok výrazně zůžil - a pak i otočil.
Finální součet byl 11 608 pro Simondsovou a 11 607 pro Yanceyho.
.
.
.
* Jako fialové státy se v USA lidově označují státy, ve kterých je podpora republikánů (červená barva) a demokratů (modrá barva) poměrně vyvážená.
____________________________
I takto těsné mohou být výsledky v tomto většinovém systému. V případě virginských voleb může rozhodnout jediný hlas. Nutno dodat, že Státní volební komise ve Virginii se tento výsledek rozhodla nauznat a vítěze určí náhodným losováním 27. prosince.
Systém FPTP má samozřejmě výhody, že v něm lze sestavit stabilní (jednobarevná) vláda. Bez pochyb však i na virginském příkladě můžeme vidět (ať už losování dopadne jakkoliv), že polovina obyvatel okrsku nebude mít v parlamentu zastoupení, což by v poměrném systému určitě měla. Je asi také dobré říci, že v USA funguje FPTP jinak, než by fungoval třeba u nás, jelikož v Americe funguje v podstatě bipartijní systém, tudíž vlastně jedna strana bude mít vždy okolo poloviční většiny všech hlasů. V Česku, kde funguje více stran, by mohla vyhrát strana, která v okrsku získala třeba jen 20% všech hlasů. Hlasy "rozdrobí" do více stran, tudíž strana s nejvíce hlasy se téměř jistě nebude blížit k polovičnímu podílu všech hlasů a vlastně ta "absolutní většina" nebude mít svého zástupce.
Myslím, že u nás poměrný systém funguje docela dobře a zatím bych na něm nic neměnil.
Komentáře
Okomentovat